Orlik od nowa

Data: 11 maja 2021 Autor: Paweł Sala

„ORLIK 2012” to program Ministerstwa Sportu, który zakładał budowę 2500 małych boisk tak, aby boiska znajdowały się w każdej gminie. Przez pięć lat wybudowano wiele boisk ze sztuczną nawierzchnią i w ten sposób amatorski sport przeniósł się ze starych, zniszczonych boisk na nowe nawierzchnie.

Realizacja programu była dla Inwestorów prosta, ponieważ program z góry zakładał określoną jakość sztucznej trawy na boiska, a kryterium wyboru oferty była najniższa cena. Inwestor nie miał wpływu na jakość wymaganych w przetargu materiałów. W konsekwencji, każdego kolejnego roku cena wykonania boisk spadała, a wraz z nią jakość wykonywanej nawierzchni. Stosowano coraz tańsze i gorsze sztuczne trawy na boiskach, co w dłuższej perspektywie miało wpływ na żywotność tych nawierzchni. Przy intensywnym użytkowaniu boisk okazywało się, że nawierzchnia po pięciu latach użytkowania traciła pierwotnie zakładane parametry i nadawała się do wymiany.

Z przykrością obserwujemy obecnie, że nawierzchnie na Orlikach od wielu lat nadają się do wymiany i nie powinno się na nich grać ze względu na ryzyko kontuzji. Jednak w wielu przypadkach brak środków w Gminach na ten cel uniemożliwia wymianę trawy na orliku.

Należy pamiętać, że program ORLIK 2012 już się skończył, Inwestorzy nie są zobowiązani wymagać jakości nawierzchni zgodnej z wytycznymi Ministerstwa Sportu i sami decydują jaka jakość nawierzchni będzie w przyszłości zainstalowana na ich boisku.

W ostatnich latach powstały nowe sztuczne trawy, wykonane w technologii tkania (nie tuftingu), które są produktami dużo bardziej wytrzymałymi niż dawniej oferowane sztuczne trawy na boiska, wykonane w starszych technologiach. Tkane sztuczne trawy sportowe zostały dopracowane, zastosowano w nich trwałe i grube włókna runa i gruby, trwały spód. Trawy tkane zachowują trwałość parametrów użytkowych na boisku zarówno w pierwszym roku użytkowania jak i w kolejnych latach. Ponadto dobór zastosowanych przy produkcji surowców umożliwił recycling sztucznej trawy po zużyciu. Żywotność tkanej sztucznej trawy na boisku, przy intensywnym użytkowania i prawidłowym serwisowaniu, szacuje się na 15 – 20 lat.

Przy zastosowaniu tak mocnych traw, jak opisane powyżej, będzie można cieszyć się dobrej jakości nawierzchnią przez długie lata.

ORLIKI