Sztuczna trawa na boisko – jak pielęgnować?

Data: 11 września 2022 Autor: Wovengrass

Sztuczna trawa na boisko – jak pielęgnować?


Sztuczna trawa na boiska sportowe coraz częściej zastępuje naturalną nawierzchnię. Powodów tego trendu jest wiele: od wytrzymałości, przez większą funkcjonalność, po łatwiejszą i mniej kosztowną pielęgnację. W tym artykule przyjrzymy się ostatniej zalecie. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja sztucznej trawy? To prawda, że pielęgnacja żywej zieleni jest dużo bardziej czasochłonna i kosztowna od dbania o nawierzchnię syntetyczną, ale to nie znaczy, że sztuczna trawa jest “bezobsługowa”.

Po przeczytaniu całego tekstu będziesz wiedzieć, jakie zabiegi pielęgnacyjne są niezbędne i co należy robić, aby maksymalnie przedłużyć żywotność trawy. Wiedza ta pomoże Ci we właściwym użytkowaniu boiska i cieszeniu się jego nawierzchnią przez długie lata.

Sztuczną trawę TRZEBA pielęgnować


Na początek rozprawmy się z mitem “sztuczną trawę wystarczy położyć i nic nie trzeba wokół niej robić”. To nieprawda. Oczywiście można zakupić syntetyczny produkt, położyć go i unikać wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych, ale efekty takiego podejścia będą po prostu kosztowne – trawa szybko się zużyje, a korzystanie z niej będzie niekomfortowe. W przypadku sztucznych nawierzchni na boiskach może być to nawet niebezpieczne, ponieważ nawierzchnia straci swoją amortyzację.

Sztuczna trawa na boiska sportowe wymaga pielęgnacji. Niezależnie od tego, jaki rodzaj tworzywa i technologii wybierzesz, musisz pamiętać, że bez niektórych zabiegów konserwacyjnych i ostrożności na co dzień po prostu się nie obejdzie. Dobrą informacją jest natomiast fakt, że im lepszej jakości produkt, tym lepszych efektów szeroko rozumianej pielęgnacji możesz się spodziewać. Wiele osób zwraca też uwagę na łatwość w dbaniu o trawę syntetyczną. W porównaniu z nawierzchnią naturalną są to zabiegi stosunkowo szybkie i bezproblemowe, zazwyczaj również tańsze.

Zero koszenia, nawożenia i niepewności


O naturalną trawę na boisku należy dbać przez cały rok, szczególnie intensywnie w okresie wzrostu. Wymaga regularnego koszenia, nawożenia, nawadniania i czyszczenia. Dodatkowo można z niej korzystać tylko przez ograniczony czas – w przypadku boisk zaleca się użytkowanie nieprzekraczające 4 (!) godzin tygodniowo. Jednocześnie nigdy nie można mieć pewności, że efekty tych zabiegów będą zadowalające. Nierzadko okazuje się, że mimo specjalistycznej pielęgnacji trawa naturalna jest mało gęsta albo po prostu prezentuje się niezbyt okazale. Powody takich rezultatów mogą być różne (m.in. niewłaściwy gatunek trawy, częstotliwość eksploatacji, źle dobrany serwis lub pogoda), ale pewnym jest, że taka nawierzchnia jest bardzo kosztowna w utrzymaniu. Dodatkowo wydatki te nie zawsze sprawią, że trawa będzie idealnie zielona i gęsta. Jak już sugerowaliśmy, efekt końcowy zależy od wielu czynników. W przypadku nawierzchni syntetycznej mamy dużo większą pewność co do tego jak będzie wyglądać.
Jeśli należycie zadbasz o sztuczną trawę, boisko będzie się prezentować pięknie przez długie lata. Efekty odpowiedniej konserwacji zawsze będą pewne. Dodatkowo oszczędzisz czas i zasoby (np. wodę), a w związku z tym również pieniądze.

Sztuczna nawierzchnia na boisko – czyszczenie


Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym sztucznej trawy na boisko jest regularne oczyszczanie jej z wszelkich przedmiotów obcych i brudu. To stosunkowo łatwe, bo wystarczy systematycznie sprawdzać nawierzchnię i usuwać wszystko, co nie powinno się na niej znajdować (ręcznie lub za pomocą zamiatarki). Na szczególnej uwadze należy mieć przedmioty ostre i kanciaste np. kamienie, szkło, elementy stalowe. Tego typu zabrudzenia mogą trwale uszkodzić trawę syntetyczną, przez co konieczna będzie szybsza wymiana nawierzchni. Co więcej, wspomniane zabrudzenia stanowią również zagrożenie dla użytkowników boiska.

Sztuczną trawę na boisko należy czyścić z:


  • Liści, gałęzi, mchu, glonów i innych zanieczyszczeń biologicznych. Trzeba to robić na bieżąco, używając np. dmuchawy do liści lub zamiatarki. Nie należy dopuścić do zalegania zanieczyszczeń biologicznych na trawniku. Może to bowiem skutkować uszkodzeniami mechanicznymi i znacząco obniży komfort użytkowania (takie odpadki mogą gnić i brudzić).

  • Chwastów i innej roślinności (zarówno z nawierzchni, jak i krawędzi boiska). Zalecamy wycinanie lub wyrywanie chwastów. Jako środek zapobiegawczy można również stosować preparaty chwastobójcze.

  • Różnego rodzaju śmieci np. plastiku, papieru, opakowań.

  • Plam wodnych lub oleistych (takich jak soki, krew, lody, kawa, paliwo, klej, farba itp.). Jeśli plama jest duża lub niemożliwa do usunięcia bez szkody dla nawierzchni, należy w tym miejscu całkowicie wymienić wypełnienie.

  • odchodów zwierzęcych, pleśni i grzybów. To zanieczyszczenia, które nie tylko wpływają na żywotność produktu i obniżają komfort podczas gry, ale są także toksyczne i potencjalnie szkodliwe dla osób mających z nimi styczność

  • Ważne: śnieg i lód nie uszkadzają sztucznej trawy na boisko (chyba że jest to produkt niskiej jakości). Sztuczna tkana trawa Wovengrass, którą Dywilan ma w ofercie, jest w pełni odporna na opady śniegu i lód; wraz ze wzrostem temperatury śnieg i lód stopnieją i wchłoną się w nawierzchnię. Natomiast jeśli pojawi się konieczność usunięcia śniegu lub lodu, polecamy użyć zamiatarki-dmuchawy do śniegu lub pługu śnieżnego z gumowymi końcówkami (zabronione są ostrza drewniane, metalowe lub wykonane z innych twardych materiałów). Ostrze pługu nie może wkopać się w trawę – powinno znajdować się kilka cm nad nią.

    Sztuczna trawa na boisko – szczotkowanie


    Aby trawa syntetyczna prezentowała się ładnie i źdźbła trawy utrzymywały się w pozycji pionowej, należy wykonywać regularne szczotkowanie. Co ważne, zabieg ten trzeba przeprowadzać nie tylko na samym runie, lecz również wypełnieniu. Szczotkować należy pod włos, z użyciem szczotki o twardym, ale niemetalowym włosiu, najlepiej po upływie każdych 30-35 godzin użytkowania boiska.

    Konserwacja sztucznej trawy – o czym pamiętać?


  • Jeśli pojawią się jakieś ubytki w wypełnieniu lub dojdzie do przemieszczenia się materiału wypełniającego, należy takie miejsce uzupełnić wypełnieniem. Uwaga: w przypadku sztucznej trawy na boiska sportowe należy mieć na szczególnej uwadze intensywnie eksploatowane miejsca, m.in. pole przedbramkowe, narożniki, okolice punktu 11 m, końcowe linie na kortach tenisowych czy okolice kosza na boisku do koszykówki.

  • Wszelkie uszkodzenia mechaniczne typu dziury czy pęknięcia należy naprawiać na bieżąco.

  • Specjalistyczna konserwacja – 2 razy w roku warto wykonać gruntowną konserwację nawierzchni przez wyspecjalizowaną w tym firmę. Podczas takiej usługi wykorzystywane są specjalistyczne maszyny, dzięki którym sztuczna trawa odzyskuje dawny wygląd i kondycję, a jej żywotność znacznie się przedłuża. Takie konserwacje są dokumentowane w Karcie Serwisowej.

  • Częstotliwość zabiegów konserwacyjnych zależy od potrzeb.

    Środki ostrożności


    Podczas użytkowania i konserwacji trawy syntetycznej należy zachować środki ostrożności, dzięki którym zapobiegniesz szybszemu zużyciu się nawierzchni. Praktyka rynkowa jest taka, że szczegółowych informacji dotyczących środków ostrożności udziela Ci producent sztucznej nawierzchni. Ponadto, wszystkie zakazy i wskazówki powinny znajdować się w instrukcji użytkowania. Należy się z nią zapoznać.

    Za uniwersalne środki ostrożności, które warto mieć na uwadze, możemy uznać:


  • niestawianie przedmiotów ciężkich na trawie, np. podium, estrad, namiotów.
  • zaprojektowanie dróg dostępu do boiska tak, aby zminimalizować ryzyko wnoszenia na nie błota i innych zanieczyszczeń.
  • zakaz wjazdu pojazdów mechanicznych na nawierzchnię, np. motory, samochody, rowery (z wyjątkiem maszyn do konserwacji i czyszczenia boiska).


  • Czy o każdą sztuczną trawę na boisko dbamy tak samo?


    Nie. Opisane przez nas wskazówki są w większości uniwersalne, jednak należy pamiętać, że każdy produkt ma nieco inne potrzeby pielęgnacyjne. Trawy niskiej jakości lub produkowane z użyciem innych technologii niż tkacka mogą wymagać częstszej konserwacji i skomplikowanych zabiegów.

    Nie. Opisane przez nas wskazówki są w większości uniwersalne, jednak należy pamiętać, że każdy produkt ma nieco inne potrzeby pielęgnacyjne. Trawy niskiej jakości lub produkowane z użyciem innych technologii niż tkacka mogą wymagać częstszej konserwacji i skomplikowanych zabiegów.