Trawa bezzasypowa 4G
jako alternatywa dla traw piłkarskich zasypowych

Data: 9 listopada 2022 Autor: Wovengrass

Trawa bezzasypowa 4G jako alternatywa dla traw piłkarskich zasypowych

Dyskusja na temat granulatu gumowego, który stosowany jest w trawach zasypowych, ciągle nie cichnie. Można przypuszczać, że już niebawem zastąpienie gumowej amortyzacji innym materiałem będzie koniecznością – wszystko ze względów środowiskowych. Co należy wiedzieć o tym problemie i dlaczego warto w tym kontekście przyjrzeć się trawie bezzasypowej 4G? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Dążenie do eliminacji mikroplastiku


Aby zrozumieć, dlaczego granulaty gumowe są obecnie na językach wszystkich producentów traw zasypowych, należy przyjrzeć się działaniom Unii Europejskiej. Ta już kilka lat temu zwróciła uwagę na problem mikroplastiku – cząsteczek zawierających plastik, o wielkości do 5 mm. Jak wynika z licznych badań, są to drobiny szkodliwe i prawie niemożliwe do usunięcia ze środowiska. Co więcej, można je spotkać nawet w miejscach oddalonych od cywilizacji, np. w Pirenejach, Górach Skalistych czy nawet na Antarktydzie. Oszacowano, że w ciągu roku poziom zanieczyszczenia środowiska tymi drobinami jest równy 1,6 mld plastikowych butelek.

Problem jest palący, więc Komisja Europejska intensyfikuje prace nad projektem przepisów, które mają ograniczyć produkcję mikrodrobin. Wpływa to bezpośrednio na przyszłość tradycyjnych granulatów gumowych stosowanych w trawach zasypowych. Jeszcze nie objęto ich oficjalnymi ograniczeniami czy zakazami, ale sytuacja rozwija się dynamicznie. Możliwe, że już niebawem trzeba będzie dostosować się do nowego prawa, a to wywołuje wiele dyskusji w branży sztucznych nawierzchni.

Trawa piłkarska zasypowa a możliwe zmiany


Trawa zasypowa to sprawdzona sztuczna nawierzchnia, którą stosuje się głównie na boiskach piłkarskich. Jej budowa jest stosunkowo prosta i składa się z: włókna runa, wypełnienia, spodu i podbudowy. Opcjonalnie może być zainstalowana na macie amortyzującej. Należy jednak podkreślić, że istnieje wiele rodzajów tej nawierzchni, zatem opis budowy warto traktować tylko jako przykład. Ponadto, dużo zależy także od technologii wykorzystanej podczas produkcji. W związku z tym również właściwości takiej trawy mogą się od siebie znacząco różnić.

W tym artykule opieramy się na naszym produkcie – tkanej trawie zasypowej. Czym się wyróżnia i co warto o niej wiedzieć?
  • Sztuczna tkana trawa jest niezwykle wytrzymała. Sprawdza się w przypadku najbardziej wymagających inwestorów i doskonale oddaje warunki gry na naturalnej murawie.

  • Pielęgnacja takiej nawierzchni jest bardzo łatwa, zwłaszcza w porównaniu z prawdziwą trawą. Wystarczy ją regularnie czyścić i czesać, aby prezentowała się pięknie o każdej porze roku i bez względu na pogodę.

  • Tkana trawa spełnia najwyższe normy jakościowe FIFA QUALITY CONCEPT for Football Turf=IMS, European Norm PN-EN 15330-1.

  • Jest wykonana w całości z włókien PE/PP, co oznacza, że nadaje się do recyklingu materiałowego.

  • W kontekście ograniczeń związanych z mikroplastikiem wątpliwości budzi wypełnienie trawy zasypowej. Najczęściej jest to granulat gumowy, który zapewnia nawierzchni amortyzację i elastyczność, ale niestety taki materiał jest szkodliwy dla środowiska. Aby rozwiązać ten problem, niektórzy producenci, w tym DYWILAN, w swoich trawach tkanych Wovengrass, zaczęli testować inne wypełnienia.

    Alternatywa dla granulatu gumowego


    Materiał zasypowy można zastąpić granulatem organicznym, np. korkiem, lub nieco bardziej popularnym piaskiem. Trzeba jednak liczyć się z tym, że takie wypełnienie nie zawsze sprawdzą się w każdym klimacie. Jest to szczególnie problematyczne w przypadku organicznych wypełnień, które na naszej szerokości geograficznej szybko się rozłożą ze względu na wysoką wilgotność, przez co trawa będzie mieć krótszą żywotność.

    Inną alternatywą może być – nie dla wypełnienia, lecz dla nawierzchni zasypowej ogółem – trawa bezzasypowa 4G.


    Nowa generacja trawy bez granulatu gumowego


    Trawa bezzasypowa 4G jest nową generacją sztucznych tkanych nawierzchni. Do jej wypełnienia nie używa się granulatu gumowego, więc problem środowiskowy związany z mikroplastikiem nie istnieje. Jednocześnie jest to alternatywa, która cechuje się doskonałą sprężystością i świetnie imituje warunki gry na prawdziwej murawie. Oznacza to, że mimo braku granulatu gumowego, trawa bezzasypowa zachowuje pożądane właściwości i spełnia najwyższe wymagania jakościowe.

    Czym zastępuje się wypełnienie gumowe? W naszym produkcie stosujemy warstwę amortyzującą, wykonaną z dwóch poziomów włókien teksturowanych. Jest to materiał polietylenowy PE, który świetnie sprawdza się na boiskach piłkarskich, a dodatkowo można go połączyć z wypełnieniem piaskiem kwarcowym. Ponadto, tak samo jak trawę zasypową, tak i nawierzchnię 4G można poddać pełnemu recyklingowi materiałowemu.
    Właściwości te sprawiają, że trawa bezzasypowa 4G może być idealnym zastąpieniem nawierzchni zasypowej.

    Czy zmiana systemu jest koniecznością?


    Nie. Na ten moment regulacje prawne dotyczące traw zasypowych z granulatem gumowym nie weszły w życie. Z pewnością nie trzeba się też obawiać, że po wprowadzeniu zmian gra na takiej nawierzchni będzie zakazana. Jeśli UE zdecyduje o nałożeniu ograniczeń, będzie to oznaczać po prostu tyle, że na rynku pojawi się więcej nowych technologii. Inwestorzy będą zmuszeni do budowania boisk z trawą naturalną lub hybrydową, z murawami bezzasypowymi lub z granulatem nieszkodliwym dla środowiska. W tym kontekście warto mieć świadomość alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest właśnie trawa bezzasypowa 4G, którą Dywilan – Wovengrass ma w swojej ofercie.